pürüzsüz bacak için, ne yapmalıyım, nasıl olur, bitkisel çözüm, bitkisel yağlar hakkında bilgiler

Hanımlar, yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde hepimiz pürüssüz ve sütun gibi bacaklar isteriz. Ee sadece istemekle de olmuyor değil mi hanımlar. İlla ki bir şeyler yapmamız gerekiyor bu konuda. Ben bilmeyenler için bir araştırma yaptım ve bulduğum bilgileri bir makale haline getirdim. İşte pürüssüz ve müthiş bacakların sırrı;
Canlılık.

Buz gibi soğuk bir duş kan dolaşımınızı hızlandırmak için ideal. Soğuk bir duş derken tüm vücudunuzdan değil, sadece bacaklarınızdan söz ediyoruz. Önce soğuk suyu açın, sonra da duş telefonunu bacağınızın alt bölgesinden yukarı doğru gezdirin. Bu uygulama bacaklarınızın dirilmesini ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlıyor. Teniniz pembe bir görünüm alana kadar bacaklarınıza soğuk su tutmaya devam edin.

Soğuk duştan sonra dizlerinizi ve ayaklarınızı bakım yağıyla ovun. Çünkü özellikle bu bölgeler, kurumaya elverişlidir. Saf soya, jojoba veya avokado yağı cildinizin kurumasını engellemek için çok uygun. Duştan veya banyodan sonra nemli ve ıslak cildinize vücut yağını uygulayıp masaj yaparak yedirin. Böylece yağ cildiniz tarafından daha kolay emilir ve iz bırakmaz.

Dirilik.

Biberiye içerikli bitkisel banyolar, kan dolaşımını güçlendiriyor ve cildi elastik bir görünüme kavuşturuyor. Mineral, aminoasit ve vitamin içerikli yosun banyoları ise metabolizmayı hızlandırıyor. Banyo suyuna damlatacağınız birkaç damla biberiye yağı aynı zamanda rahatlamanızı da sağlayacak.

Tazelik.

Bacaklara yapılan peeling mükemmel sonuçlar doğuruyor. Özellikle de nasır bağlamış dizlerle, pul pul olmuş deride. Peeling’ten sonra cildinizin daha yumuşak ve canlı olduğunu göreceksiniz. Peeling’in ardından cildiniz iyi bir nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Peeling jelleri ve kremleri sadece cildinizi arındırmakla kalmıyor, aynı zamanda derideki yağları ve nemi de çözüyor. Peeling yapmak için zamanınız yoksa bacaklarınıza vücut losyonu ve fırçayla masaj

yapın. Fırça, ölü deri hücrelerini temizliyor ve bakım kremlerinin deriye iyice işlemesini sağlıyor.

Tüysüz Bacaklar


Tüyler, bacaklarınızı hem daha kalın hem de daha pürüzlü gösteriyor. Bu nedenle güzel bacaklara sahip olmanın ilk koşulu bu istenmeyen tüylerden kurtulmak. Bunun için tüy dökücü kremler, ağda, jilet ve epilasyon aletleri gibi birçok yöntemden yararlanabilirsiniz.

Epilasyon aletleri.

Günümüzde çok çeşitli özelliklere sahip epilasyon aletleri bulmanız mümkün. Bunlardan döner cımbız sistemli epilatörler daha kalıcı sonuç sağlıyor. Epilatör kullanımı, evde yapılan ağdadan daha pratik uygulanıyor. 0,5 mm’lik en kısa tüyleri bile kökünden alabiliyor. Bu sayede tüylerin uzamasını beklemenize gerek kalmıyor. Sonuçlar 3 ile 4 hafta dayanıyor. Bazı epilatörler “acı azaltma” sistemleri sunmasına rağmen, hala epilatör uygulamasının acı verdiği geniş bir çevre tarafından düşünülüyor. Ayrıca bu tekniğe alışmak zaman alıyor.

Epilatör kullanırken, epilatörü tüylerinizin çıkış yönünün tersine doğru hareket ettirin. Birbiri ardına kısa hareketler yapın. Deri altı batık oluşumuna engel olmak için doğal lifle banyodan sonra vücudunuza masaj yapın. “Acı azaltma” sistemli epilatörleri tercih edin. Bazı yeni epilatörler, buz gibi doğal yöntemlerle epilasyon sırasında duyulan acıyı azaltıyorlar.

Ağda.

Tüylerin alınmasında kullanılan en eski yöntem. Bacaklara ince bir tabaka halinde ağda sürülüp bez yardımıyla hızlı bir biçimde çekiliyor. Bu yöntem uzun vadede oldukça etkili. Kıllar köküyle birlikte alındığından yeniden çıkması en az 4 hafta sürüyor.

Ağda, halen pek çok kadın tarafından tercih edilen bir yöntem. Evde yapılan ağda ucuz bir çözüm yolu sunuyor. Profesyonel kişiler tarafından yapılan salon ağdası ise pratik ve kolay. Evde uygulanan ağdayla istenen sonucu elde etmek zor ve zaman alıcı. Ayrıca ağda, kıl dönmesi olanlar için uygun bir çözüm yolu değil.

Jilet.

Basit ve ağrısız bir yöntem. Jilet sadece üstteki tüyleri aldığından tüyler birkaç gün içinde tekrar çıkıyor. Size kadınlar için özel olarak geliştirilmiş tıraş köpüklerinden almanızı öneriyoruz. Çünkü normal sabunlar tüyleri iyice yumuşatmadığından bacağın kesilmesine sebep olabiliyor. Ayrıca kullandığınız jiletin temiz ve keskin olduğundan da emin olmalısınız.

Tıraş etme, istenmeyen tüylerden kurtulmak için kolay, basit ve hızlı bir yöntem. Bu uygulamanın olumsuz yönü, 2 – 3 günde kılların tekrar çıkmaları. Ayrıca cildi sertleştirip kurutabiliyor. Elektrikli bir tıraş makinesi kullanılmıyorsa, kesiklere ve çiziklere yol açabiliyor.

Tıraş etme yöntemi uygulayan bayanlara vereceğimiz ipuçlarıysa şöyle; körelmiş ya da paslanmış bir tıraş bıçağı kullanmayın. Bacaklarınızı tüylerin çıkış yönünün tersine tıraş edin ve yumuşak bir basınç uygulayın. Elektrikli ya da şarjlı bir tıraş makinesi kullanıyorsanız, mutlaka bayanlar için özel tasarlanmış bir makine kullanın. Özel nemlendirici kremli tıraş makinelerini tercih edin. Böylece cildinizin kuruyup sertleşmesine engel olabilirsiniz.

Tüy dökücü kremler.

Piyasada pek çok tüy dökücü krem var, ancak çoğu kadın bu kremleri kötü kokularından dolayı tercih etmiyor. Günümüzde oldukça geliştirilen bu kremler artık eskisi gibi kötü kokmuyor. Tüy dökücü kremler, tüyleri yumuşatıp eritiyor, fakat sorunu kökten gidermiyor. Bu kremler uzun süre kullanıldığında tüylerin uzaması yavaşlıyor.

Tüy dökücü kremler, içerdikleri zararsız asitler ve kimyasallarla tüylerin zayıflayıp, dökülmesini sağlıyor. Bu yöntem çoğu bayan tarafından bikini çizgisi için tercih ediliyor. Cildin kurumasını engelliyor ve sonuçlar yaklaşık 1 hafta dayanabiliyor. Fakat bu yöntem bacaklar gibi geniş bölgelerde kullanmak için pratik değil. Kermin kullanılmadan 24 saat önce alerji testinin yapılması gerekiyor. Kremi sildikten sonra da soğuk su ile iyici durulanması gerekmektedir.

Lazerle epilasyon.

Bu yöntemde tüyler öncelikle aynı boyda kesiliyor. Epilasyonun yapılacağı bölgeye özel bir jel sürülüyor. Lazer ışını kıl köküne verilerek yakılıyor. Tüy sorununuzu kısa sürede ve uzun vadede çözen bir yöntem

Epilasyon Aletlerinde Yenilikler

Epilasyon sırasında duyulan acı hissini ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler deneniyor. Bunun için, örneğin, Philips Kişisel Bakım Enstitüsü birçok sistem denedikten sonra, buzun doğal gücü üzerinde odaklandı. Buzun soğutma etkisi dışında, acıyı azaltma, kızarıkları ve yanmayı giderme gibi bilinen özellikleri de bulunuyor. Buzun bu doğal etkilerini kullanarak, Philips Beauty yepyeni bir epilatör geliştirdi. Satin-ice diye adlandırılan bu üründe, epilatöre takılan ve epilasyon sırasında cildi soğutup uyuşturan bir buz haznesi bulunuyor. çi su dolu olan buz haznesi kullanılmadan 2 saat önce derin dondurucuya ya da buzluğa konarak donduruluyor. Kullanıma hazır olduğundaysa, kolayca epilatöre takılıyor ve 4 haftalık uzun süreli pürüzsüzlüğe acı duymadan ulaşılıyor.

Satin-ice serisinde 3 ayrı model bulunuyor. Sadece bacak bölgesinde epilasyon için Satin-ice, tüm vücutta epilasyon için, hassas bölge başlığına sahip Satin-ice Body Total geliştirilmiş. Bazı yeni buz hazneli epilatörler, buzun acıyı azaltmadaki doğal gücünü kullanarak epilasyon sırasında duyulan acıyı ortadan kaldiriyor.

Kadınlarda lazer epilasyon

Bikini bölgesi lazer epilasyonu

Yüz bölgesi lazer epilasyonu

Koltukaltı lazer epilasyonu

Sırt lazer epilasyonu

Bacak lazer epilasyonu

Göğüs ve karın bölgesi lazer epilasyonu, Kol lazer epilasyonu

Lazer nedir ?

Vücudumuzda terminal ve vellus (ayva tüyü) olmak üzere 2 tip kıl bulunmaktadır. Terminal kıllar kalın, uzun ve özellikle melanin denilen pigment içerirler. Saçlar, genital bölge ve koltuk altı kılları terminal kıllara örnek verilebilir. Vellüs kıllar ise ayva tüyü gibi olup pigment içermezler. Lazerler terminal kıllardaki pigmenti hedef alarak etki gösterirler.

Lazer sözcüğü Light Ampification by the Stimulaled Emition of Radiation kelimelerin ilk harfleri ile oluşturulmuştur. Lazer ışığı diğer ışıklardan ayıran 2 karakteristik özellik şunlardır;

1. Lazer ışınları dağılmadan bir kolon şeklinde yayılır

2. Tüm dalgalar birbirine paraleldir.

Lazer dalgaları kullandıkları ışına bağlı olarak farklılıklar gösterir. Ruby, Alexandrite, Diod, CO2 ve Nd-Yag gibi. Dalga boylarına göre farklı kromoforları hedeflerler. Böylece her Lazer dalga boyu cilt tedavilerinde farklı amaçlar ile kullanılabilir. Tasarımların uygun yapılması, kullanıcıların bilgi ve deneyimi riskleri minimize etmesini sağlar.

Lazer epilasyon nedir ?

Kıl büyüme siklusu anagen, katagen ve telogen olmak üzere 3 evreden oluşur. Lazer ışığı sadece aktif büyüme fazı olan anagen kıllara etkilidir. Kılların ancak %20- 85 i herhangi bir zamanda bu evrede bulunur. Bu vücudun her bölgesi için farklılık gösterir. Katagen evre gerileme fazı, telogen evre ise dinlenme ve yeni kıl follikülün geliştiği fazdır. Lazer epilasyon sadece anagen fazdaki kıllara etkili olmasından dolayı etkili sonuç için birden fazla tedaviye ihtiyaç vardır.

Farklı lazer cihazları farklı dalga boylarında elektromanyetik spekturuma sahiptirler. Örneğin ruby lazerler 694 nm Nd : Yag lazerler ise 1064 nm dalga boyunda ışık üretirler. Nd : Yag gibi uzun dalga boyları daha derine penetre olmaları nedeniyle koyu ciltler dahil tüm cilt renklerinde güvenle etki eder. Ruby lazer gibi yüzeysel dalga boyları ise sadece açık renkli ciltler ve koyu kıllarda etkilidir.

Bikini bölgesi

Önemli noktalar :

Bikini bölgesindeki kıllarının yok edilmesinde lazer epilasyon oldukça etkilidir.

Uzayan kıllardan dolayı duyulan kaşıntı lazer epilasyon ile tedavi edilebilir.

Kalıcı epilasyon tıraş ve diğer kıl yok etme tekniklerinden daha etkilidir.

Bikini bölgesi lazer epilasyonu hastalar tarafından rahatlıkla tolere edilir

Diğer anatomik bölgeler gibi bikini bölgesi lazer epilasyonu cilt rengi kıl rengi gibi, kıl kalınlığı, kıl yoğunluğu gibi faktörlere bağlıdır. Bu faktörler doktorunuzca değerlendirilecek ve sizin için en uygun parametreler kullanılacaktır.

Genital bölgenin lazer epilasyon ile tedavisi oldukça rağbet görüp etkili bir şekilde tedavi edilmektedir. Fakat bu bölge kıl foliküllerinin iltihaplandığı, enfeksiyon kaptığı ve en çok kıl dönmesinin yaşandığı bölgedir. Bu durum bazen bölgede iz veya leke kalması ile sonuçlanabilmektedir. Lazer epilasyon hem kıl dönmelerinin tedavisinde hem de bu bölgedeki kılların yok edilmesinde oldukça etkilidir.

Yüz bölgesi

Önemli noktalar :

Ağda, epilasyon kremleri, cımbızla kıl alma metotları cildinize zarar verebilir

Yüz kılları lazer epilasyon ile tedavi edilebilir

3- 4 seanstan sonra yüz kıllarında %50- 70 arasında bir azalma olacaktır.

Bayanlarda yüzdeki istenmeyen kıllar bıyık, çene, ve yanaklarda görülebilir. Öncelikle kıllanmanın nedenin tespiti için bir uzman doktor konsültasyonuna ihtiyaç vardır. Yumurtalık kisti (polikistik over), gizli şeker hastalığı, troid hastalığı gibi faktörler sonucu oluşan hormonsal bozukluklar kıllanmaya neden olabilir. Böyle bir bozukluk tespit edilirse lazer epilasyon ile birlikte hormonal bozukluğunda tedavi edilmesi gerekir

Lazer epilasyon için en uygun adaylar açık tene ve koyu renkli kıla sahip kişilerdir, fakat iyi sonuçlar iyi bir asistan ile koyu tenli bayanlarda da alınabilir. Fakat lazer epilasyon sarı ve beyaz tüylerde etkili değildir Çünkü açık renkli ince kılların tedavisi daha yüksek enerji değerlerine ihtiyaç duyar. Bu dozların güvenli şekilde verilebilmesi ancak derin dalga boylu sistemlerle mümkündür (nd.yag). Yüz bölgesinde lazerle epilasyon yaptırmadan dermatolog kontrolü ile uygun aday olup olmadığınız ve hangi sistem ve hangi parametrelerin uygun olacağı konusunda bilgilendirileceksiniz. Doktorunuza aşağıdaki soruları sormalısınız;

Lazer epilasyon cihazı sizin mi yoksa kiraladınız mı ? Eğer doktor lazerin sahibi ise kullandığı sistemi iyi tanıdığını düşünebilirsiniz.