kuyruk sokumu ağrısı, nedenleri, tedavisi, nasıl geçer hakkında bilgiler

Hanımlar özellikle uzun süre oturan kişilerde görülen bu rahatsızlık hakkında sizlere bir makale hazırladım. Bu makaleyi okumanızda yarar var diye düşünüyorum.

Kuyruksokumu Ağrısı Neden Olur?

Kuyruksokumu ağrısı, çok kesin bir hastalık ta*nımı gibi gözükürse de, gerçekte, birçok bölümleri ve alt bölümleri bulunan, çok karmaşık ve yaygın bir hastalıktır. Ağır yük kaldırmaktan ileri gelen zedelenmeler*den başka, çok zorlu idmanlar, alışılmışın dışında durum değiştirmeler yanında, doğum anomalileri, eklem iltihapları, kemik hastalıkları, dolaşım bo*zuklukları da kuyruksokumu ağrısını doğurabilir ki, ayrıca psikolojik nedenleri de küçümsememek gere*kir. Çok kez, kuyruksokumu ağrısı çekenler, kendi teşhislerini kendileri koyarlar. Bilinen korselerden satın alırlar, kendilerine sert yatak yaparlar ve git*tikleri yere yatak tahtalarını da götürürler. Bu ken*di kendini tedavi girişimlerinin de yararları vardır, ama genellikle, gerçek nedeni anlamak için doktora gitmelerini engeller. Nörolojik muayene ve röntgen hemen her zaman gerçek nedeni ortaya koyar ve uy*gun tedaviye ancak bu yoldan başlanabilir.

Başlıca nedenleri şunlardır :

  • Uzun süreli ve biçimsiz oturmak.
  • Ani hareketler, Ağır kaldırmak, beli zorlayıcı hareketlerde bulunmak, Bu bölge üzerine düşmek.
  • Bu bölgede oluşabilecek kıl dönmeleri.


Basit tedaviler ve tedavi şekilleri:

  • Kas gevşeltici ve ağrı kesici etkisi olan pomadlar ile bölge rahatlatılabilir, Bu gibi ağrılarda ağrı kesici hapların pek etkisi görülmez, Bölge sıcak tutulmalı, yavaş ve ani hareketler olmadan düzenli egzersizler yapılmalıdır.
  • Kuyruk sokumu bölgesi Omurilik’in son bölümü olmakla birlikte, bu bölgeye yapılacak yanlış bir müdahale ciddi sakatlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle kırık çıkıkçı diye tabir edilen kişilere gitmeden önce iki kere düşünmek gerekir.

Kaynak:saglikbilgilerim.com